O autorze
Marcin Kierwiński – poseł VII i VIII kadencji. W sejmie zajmuje się tematami związanymi z gospodarką, obronnością i służbami specjalnymi. W 2015 r. był Ministrem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Szefem Gabinetu Politycznego Ewy Kopacz.

Od 2006 r. aktywny samorządowiec – Radny m.st. Warszawy, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, a następnie Wicemarszałek odpowiedzialny m.in. za fundusze unijne i kulturę.

Był wiceprezesem Portu Lotniczego Warszawa Modlin. Jest absolwentem dwóch wydziałów Politechniki Warszawskiej.

Członek Platformy Obywatelskiej od chwili jej powstania w 2001 roku. Obecnie Sekretarz Zarządu Regionu Mazowieckiego PO RP oraz Wiceprzewodniczący Platformy w Warszawie.

W wolnych chwilach fotografuje, czyta książki historyczne, a najchętniej spędza czas z dwuletnią córką Ewą.

Władza bez tajemnic

Najbardziej tajemniczy minister rządu Beaty Szydło wcale nie lubi tajemnic. Niektórych nawet bardzo. Chorobliwa chęć posiadania coraz większej władzy i kontroli nad wszystkim to powody, dla których szef resortu obrony Antoni Macierewicz nie może wytrzymać, gdy coś dzieje się bez jego wiedzy. Tym razem takie podejście może zagrozić firmom, które realizują zadania w większym lub mniejszym stopniu związane z obronnością.

Mimo że kontrola działalności gospodarczej przedsiębiorców niekoniecznie leży w kompetencjach resortu obrony, zaradne MON znalazło i na to sposób. Aby zmusić firmy do ujawniania olbrzymiej ilości informacji na ich temat, w tym kondycji prawnej i finansowej, zdolnościach produkcyjnych oraz strukturze właścicielskiej, resort obrony przygotował Projekt ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki.

Od samego początku proponowane regulacje budziły wiele wątpliwości. Organizacje, które brały udział w konsultacjach społecznych, zwróciły uwagę m.in. na nieprecyzyjne zapisy. Alarmowały, że na ich podstawie resort obrony będzie mógł zażądać od firm wszystkich informacji, również tych objętych tajemnicą handlową. Głos w sprawie zajęła Konfederacja Lewiatan, zdaniem której ustawa w znaczący sposób ograniczy prowadzenie działalności gospodarczej. Nie tylko narzuci zbyt duże obowiązki informacyjne, ale również uzależni od decyzji ministra np. zamknięcie linii produkcyjnej. Co ciekawe, projektowane przepisy nie przewidują sytuacji, w której przedsiębiorca zakwestionuje decyzją szefa resortu obrony. Być może MON uznało, że w demokratycznym państwie prawa nie znajdzie się śmiałek, który sprzeciwi się Macierewiczowi.

Obawy, które zgłaszają przedsiębiorcy są całkowicie uzasadnione, szczególnie w kontekście ostatnich wydarzeń. Chodzi oczywiście o słynną już aferę Macierewicza. Udostępniając nieuprawnionym osobom dokumentację przetargową firm: PZL Mielec i Sikorsky Aircraft Corporations (należące do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin), WSK "PZL-Świdnik" (należące do włoskiej grupy Leonardo) oraz konsorcjum Airbus Helicopters i Heli Invest, MON znów udowodniło, że termin „tajemnica handlowa” nic dla resortu nie znaczy. Tym samym ministerstwo, zdaniem generała Waldemara Skrzypczaka, naruszyło również prawo międzynarodowe. Macierewicz zaś dowiódł, że jego ulubieńcy – bez względu na to, czy są do czegoś uprawnieni, czy nie – zawsze mogą więcej.


Nie dziwne więc, że kolejne pomysły szefa resortu obrony spędzają przedsiębiorcom sen z powiek. Ich przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Dziś pewne jest tylko jedno – Macierewicz za wszelką cenę będzie próbował zdobyć absolutną władzę. Zrobi wszystko, aby Polska była na usługach resortu obrony i nie spocznie, dopóki nie osiągnie swojego celu. Strach pomyśleć, po jakie dane spróbuje jeszcze sięgnąć i do czego wykorzysta ogrom zdobytych informacji.
Trwa ładowanie komentarzy...