O autorze
Marcin Kierwiński – poseł VII i VIII kadencji. W sejmie zajmuje się tematami związanymi z gospodarką, obronnością i służbami specjalnymi. W 2015 r. był Ministrem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Szefem Gabinetu Politycznego Ewy Kopacz.

Od 2006 r. aktywny samorządowiec – Radny m.st. Warszawy, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, a następnie Wicemarszałek odpowiedzialny m.in. za fundusze unijne i kulturę.

Był wiceprezesem Portu Lotniczego Warszawa Modlin. Jest absolwentem dwóch wydziałów Politechniki Warszawskiej.

Członek Platformy Obywatelskiej od chwili jej powstania w 2001 roku. Obecnie Sekretarz Zarządu Regionu Mazowieckiego PO RP oraz Wiceprzewodniczący Platformy w Warszawie.

W wolnych chwilach fotografuje, czyta książki historyczne, a najchętniej spędza czas z dwuletnią córką Ewą.

Prokuratura pod dyktando?

Nie mam wątpliwości, że Prawo i Sprawiedliwość łącząc stanowiska ministra sprawiedliwości z funkcją Prokuratora Generalnego, miało na celu podporządkowanie prokuratury partyjnej władzy. To podporządkowanie dało rządzącym wpływ na śledztwa. Kluczowym dla PiS jest oczywiście śledztwo smoleńskie. Rozwiązano prokuraturę wojskową, powołano nowy zespół prokuratorów i podkomisję Antoniego Macierewicza do ponownego zbadania przyczyn (zbadanej już przecież!) katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. – wszystko w jednym celu – by uzasadnić, uwiarygodnić i utrzymać w publicznej świadomości absurdalne teorie wygłaszane od 7 lat przez Antoniego Macierewicza.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej prokuratura zamanifestowała całkowitą swoją bezradność wobec postawionego przed nią przez rządzących zadania. Po rocznej analizie dokumentów, dowodów, ekspertyz i faktów prokuratorzy muszą już wiedzieć, że to, na co się zdecydowali to misja niemożliwa. Zależna od polityków prokuratura musi się wykazywać.

Konferencja tymczasem nie przynosi żadnych nowych informacji, żadnych nowych dowodów, za to jasno sugeruje, że śledztwo smoleńskie będzie długie i nie wiadomo kiedy się zakończy. W tym „wiem, że nic nowego nie wiem” ze strony prokuratury pojawia się jednocześnie pomysł, by zmienić zarzuty dla dwóch kontrolerów rosyjskich – zamiast zarzutu sprowadzenia niebezpieczeństwa i nieumyślnego spowodowania katastrofy rosyjscy kontrolerzy mają być oskarżeni o umyślne sprowadzenie katastrofy w ruchu powietrznym.

Odpowiedzialność rosyjskich kontrolerów została opisana w 2011 r. w raporcie Jerzego Millera. Dowody, na których została ona określona są znane. Ze strony prokuratury nie otrzymaliśmy wyjaśnienia, na jakiej podstawie zmieniono kwalifikację zarzutów.

Wszystko to wskazuje na tło polityczne tej decyzji. Prokuratorzy wiedzą, że od fantastycznych teorii Antoniego Macierewicza należy trzymać się jak najdalej, bo nie mają one żadnego potwierdzenia w faktach i dowodach.

Jednocześnie mają świadomość, że muszą działać tak, by z jednej strony potwierdzić swoją skuteczność i przydatność dla rozliczających ich polityków, a z drugiej zaspokoić oczekiwania tej części wyborców, którzy wierzą w spiskową teorię dziejów i postprawdę smoleńską. Wiedzą też, że zamknięcie śledztwa smoleńskiego będzie zamknięciem festiwalu kłamstw Antoniego Macierewicza, a tym samym odcięciem politycznego paliwa dla PiS. A na to nie ma zgody ich mocodawców.
Trwa ładowanie komentarzy...